Jsoucno a inteligence. (Balada o nejsoucím a vzdělaném..)

16. září 2013 v 14:29 | Avian |  Zaujmutelné myslí
Vítejte ve Světě Idejí, tam, kde všechny duše jsou. Je to tedy jakési duševní jsoucno, jsoucno oslavy ducha a podstaty, je to nejsoucno tělesna. Jestliže nejsoucno neexistuje, neexistuje zde ani tělesno. Své já zde oslavují duch, myšlenka a vědomí samé, jež po tělesnu zůstalo. Otázkou pak zůstvává, jak je to s nevědomím. Není nevědomí pro vědomí totéž, co nejsoucno pro jsoucno? V tom případě by nejsoucí tělesno bylo na stejném místě, které neexistuje, jako nevědomí. Tělesno by tedy zůstalo nevědomé. Nejsoucí. A zcela zřejmě by o tom nevědělo. A proto musí být v nejsoucnu, protože to neexistuje.


Dobře. Teď, když jsme se dostali přes ten filosoficky zamotaný začátek, který leckoho odradí (takové myšlenkování ve vlaku..), můžeme se ptát i na jiné věci. Co znamená inteligence? Inteligence by měla znamenat produktivní uvažování.
V minulosti Inteligence znamenala vysoce vzdělané lidi. Jenže dnes získá vzdělání každý idiot. A na každém rohu. Vzdělání upadlo stejně jako inteligence. Ani jedno z toho již není skutečnou hodnotou. Vzdělání je něčím otravně běžným. Vzdělání je otráveno všedností a společným vlastnictvím. Všichni máme právo na vzdělání, a proto jím pohrdáme, ušklíbáme se, a ve většině jeho nabývání nemáme rádi. Vzdělání totiž dávno není nic praktického. V ničem nepomůže. Nepotřebujeme kvanta zbytečných inofrmací. Jediná věc, která může zachránit inteligenci, je uvažování. Kalkulování. Přemýšlení. Ovšem nad něčem krapet složitějším, než co si vezmu zítra na sebe.
Musíme se naučit znovu vidět. A prohlédnout. Někteří prohlédli. Někteří vidí. Ale těch je málo. A nebo se bojí a schovávají se za slepotu davu loutkových oveček Společnosti. Držet hubu a krok. To lidstvu šlo vždycky moc dobře..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | Web | 16. září 2013 v 15:20 | Reagovat

Víš, normálně k tvým článkům komentáře nepíšu, protože mi zkrátka dochází slova. Vážně. Dech a slova. Pokaždé nemůžu dělat nbic jiného než souhlasit a tiše přemýšlet nad větami, které píšeš...
Protože každá z nich je naprosto pravdivá.

Nejhorší je, že dříve byla inteligence opravdu v rovnováze se vzděláním, jenže dnes tomu zdaleka tak není, ale všichni to přestou cpou na stejnou rovinu. Lidem tak dnes nesmíně záleží na kusu papíru (vysvědčení, maturita, diplom, titul, cokoliv...) a myslí si, že je to udělá šťastné a že jejich životy "budou konečně mít ten správný směr." Ale je to blbost. Každý druhé posuzuje jen podle toho, co má napsáno na tom konkrétním papíru.
Je mi těch lidí líto. Opravdu. Těch, kteří nevidí dál než na špičky svých bot a svého nosu. Slepě se prodírají životem s klapkami na očích a říkají tomu "žití."
Už aby se ti, kteří vidí dále a prohlédli, vymanili z davu a provždy ukončili tohle bezduché ploužení se životem pod nadvládou systému.

PS: Mockrát ti děkuji za komentáře. :) Ano, třezalka je také výborná. Na nervy a napětí obzvláště ;) Pamatuju si, jak jsem v létě lítala všude možně po polích a loukách a sháněla jí a pak zjistila, že nám roste na zahrádce :D

2 Blangela Blangela | Web | 17. září 2013 v 22:39 | Reagovat

Tak si jednou po sto letech zabrouzdám večer sem a co na mě nevybafne. Jak bylo řečeno přede mnou, každá věta je pravdivá. A ten zamotaný začátek... no, musela jsem si jej, přiznám, přečíst vícekrát, abych jej alespoň nějak pobrala. Možná je to i pozdní večerní hodinou. Nicméně k inteligenci...
Káplas na to, jako vždy. Jednoduše je to něco všedního, nepříjemného nuceného a i když nám to v něčem zlepšuje život... když může být každý blbec ingenýrem, k čemu je tady pak ta hrstka, co "prohlédli"?
Chce to někoho, kdo nás z toho vyvede. Jenže... ono se to nějak podělá. Protože se to vždy podělá. Lidská podstata. Dej do jejich rukou moc něco změnit a podělají to. Ostatní se vymlouvají, že oni tu moc nemají.
Ha. A co s tím? Mishoapocalypsa. Né vážně, sice nabádáš... ale jde tato situace vůbec řešit? :/

3 Thanatos Thanatos | Web | 28. září 2013 v 13:42 | Reagovat

Co víc říci?
Není nic, co bych mohla vytknout nebo snad dodat.
Je to smutné. Protože.. inteligentních lidí je málo. Tak málo...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama